Jednym z takich nowych i innowacyjnych materiałów jest aerożel. Jeżeli nie możemy znacząco zwiększyć grubości termoizolacji, lub nie możemy tego zrobić w ogóle. W takim wypadku bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie Aerożelu, który charakteryzuje się małą gęstością, dobrą izolacyjnością cieplną (co ciekawe również dobrą izolacyjnością akustyczną), jak również stabilną postacią w wysokich temperaturach.
Najważniejszym atutem aerożelu przetworzonego już bezpośrednio do kładzenia izolacji, czyli przygotowanego w postaci mat aerożelowych, jest ich cienka budowa. Materiał ten wydaje się więc być tworzywem, które dzięki swoim właściwościom może być stosowane w sytuacjach, gdy grubość izolacji jest ograniczona ze względów funkcjonalnych, technologicznych lub po prostu estetycznych.
Najważniejszym atutem aerożelu, jest jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynoszący w granicach 0,013 - 0,016 [W/mK] co daje nam od 2,5 do 3 razy mniejsze przewodzenie temperatury w stosunku do innych materiałów izolacyjnych.
Tak dobre wyniki są efektem wysokiej porowatości materiału, który dzięki 'porom' ogranicza transfer ciepła za pomocą konwekcji w porach aerożelu. Przewodzenie jest realizowane w ramach fazy stałej, której udział w objętości materiału wynosi mniej niż 10%.
http://www.flickr.com/photos/baluxp/372384411/
* - Osoby zainteresowane dokładnym procesem produkcyjnym aerożelu odsyłam do fachowej literatury na ten temat, ponieważ opis na temat powstawania aerożelu zawarty w tym wpisie jest bardzo uproszczony.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz