Ekogroszek jest produkowany z węgla kamiennego. Jego przeznaczeniem jest wytwarzanie energii cieplnej w specjalnie do tego skonstruowanych kotłach retortowych. Wbrew pozorom za ekologiczność tego paliwa odpowiadają głównie specjalne piece na ekogroszek z podajnikiem retortowym. Pierwszym i najważniejszym atutem tego typu ogrzewania jest sprawność kotłów retortowych, która może wynosić nawet około 80%, co jest bardzo atrakcyjną wartością.
Podczas wytwarzania ciepła i spalania w tego typu kotłach eko groszku, wydziela się również znacznie mniej szkodliwych dla środowiska substancji typu: tlenki węgla i siarki. A wszystko dzięki małej zawartości siarki w tym paliwie i ogólnie małej jego wilgotności. Wszystkie te czynniki określają nam bardzo wysoką wartość opałową ekogroszku. Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że do ogrzania określonej jednostki powietrza potrzebujemy spalić mniejszą ilość ekogroszku, w porównaniu do zwykłego węgla. To z koli znaczy, że piece na ekogroszek są bardziej energooszczędne, zarówno dla środowiska jak i naszej kieszeni.
Warto zauważyć, że w zimie czyli okresie w którym najbardziej grzejemy nasze domy. Zużycie paliwa (ekogroszku) w przeciętnym gospodarstwie domowym wynosi zaledwie około 1,5kg zużycia na godzinę, dla pieca o mocy około 20-25kW. Warto zatem zaznaczyć, że przy takich statystykach eksploatacja kotła retortowego jest tańsza nawet o 40% w stosunku do tradycyjnych metod ogrzewania.
Wiemy już dlaczego ekogroszek poprzedzany jest przedrostkiem eko. Jednak skąd wzięła się nazwa groszek? Odpowiedź w tym wypadku jest bardzo prosta. Wielkość paliwa (fachowo nazywana uziarnieniem) wynosi w granicach 5-25mm. Nomenklatura w przy ogrzewaniu czarnym złotem, określa że takiej wielkości węgiel nazywany jest po prostu gorszkiem.
W sieci można znaleźć kilka opinii, że eko groszek nie do końca jest taki eko jak sama nazwa wskazuje. Duża część użytkowników, którzy korzystali z tego rozwiązania skarży się na popiół i brud będące efektami ubocznymi spalania ekogroszku. Jako alternatywę jednocześnie proponując palet - granulat drzewny.
Dlatego każdy przed zaopatrzeniem się w technologie ogrzewania swojego gniazdka, powinien najlepiej poradzić się osób, które mają dany system ogrzewania zainstalowany u siebie. Podpytać jakie są plusy i minusy, oraz czy obecnie zdecydowaliby się może na jakąś alternatywę. Suche wyliczenia to jedno, a realne korzystanie z danego systemu, to coś zupełnie innego.
Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńJak najbardziej wybór odpowiedniego kotła jest bardzo istotną sprawą. Ja także zdecydowałam się na to, że sam ekogroszek zamawiam w https://sobianek.pl/ i muszę przyznać, że ten wybór moim zdaniem jest najlepszym jakiego mogłam dokonać.
OdpowiedzUsuńTakże na samym początku miałam mały dylemat jaki rodzaj ogrzewania u mnie wybrać, ale wybór padł na gaz. Najbardziej jestem zadowolona z tego, że również skorzystałam z oferty https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/ dzięki której płacę mniej za rachunki za gaz.
OdpowiedzUsuńTakże na ten moment posiadam podobny piec lecz chyba będę go zmieniał na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Jestem przekonany, że warto jest również postarać się o dofinansowanie. Po przeczytaniu wpisu https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/dofinansowanie-wymiany-pieca-poznaj-6-krokow-by-otrzymac-nawet-20-000-zl/ wiem również jak się o nie postarać.
OdpowiedzUsuń