Reklama

Elewacje i fasady wentylowane.


Elewacje i fasady budynków dawniej miały znaczenie głównie estetyczne. Ich zadaniem było cieszyć oko i ładnie komponować się w krajobraz architektoniczny okolicy. Jak wiemy od kilku lat razem z bumem na coraz bardziej ekologiczne i oszczędne budynki, rosną również wymagania co do własności energetycznych budynków. Obecnie budowane domy i bloki mieszkalne są odpowiednio ocieplane, aby zminimalizować utraty ciepła. Ostatnio bardzo modną metodą wykończenia zewnętrznych ścian stało się stosowanie wentylowanych fasad i elewacji budynków.

Technika budowy takiej fasady jest dosyć prosta. Opiera się ona bowiem na pozostawieniu małej powietrznej szczeliny między ścianą budynku a warstwą izolacyjną. W tym celu elewacje buduje się na specjalnych kratownicach które są odsunięte nico od ściany (kilka cm). Dzięki takiemu montażowi uzyskiwana jest powietrzna szczelina. Następnie na taką odsuniętą od ściany kratownice kładziony jest materiał izolacyjny, czyli najczęściej styropian lub wełna mineralna. Całość powinna dodatkowo posiadać odpowiednie otwory u dołu elewacji i w jej górnej części, które pozwolą na odpowiednią cyrkulacje powietrza.


Patrząc z punktu widzenia zwykłego laika, wydaje nam się że taki zabieg może raczej przyczynić się do obniżenia izolacji budynku. Nic bardziej mylnego! Powietrze wbrew pozorom jest znakomitym izolatorem. Analogicznie możemy porównać taką warstwę swobodnie poruszającego się powietrza do ostatnio opisywanego nowego materiału izolacyjnego jakim jest aerożel zbudowany w większości z powietrza. Podobnie jest z warstwą powietrza w wentylacyjnych elewacjach i fasadach. Tworzą one swoistego rodzaju dodatkową ścianę do pokonania.


W zimie powietrze zgromadzone w wolnej przestrzeni jest znacznie cieplejsze od powietrza na zewnątrz. Powietrze tworzy zatem dodatkową izolację termiczną, która następnie osłonięta jest jeszcze typową warstwą ocieplenia, najczęściej styropianem lub wełną mineralną. Co razem daje efekt bardzo dobrego ocieplenia budynku. W zimie natomiast nagrzane w przerwie pomiędzy ścianą a warstwą izolacyjną powietrze unosi się ku górze i uchodzi przez otwory w elewacji, zostaje zastąpione przez chłodniejsze powietrze wpływające przez dolne nawiewy. W ten sposób naturalna cyrkulacja powietrza zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się budynku w okresach letnich. Dodatkowo swobodny przepływ powietrza opisany powyżej pozwala na odprowadzanie wilgoci wydostającej się przez ściany budynków.

Dodatkową ciekawostką są zwiększone możliwości projektowe dzięki zastosowaniu wentylowanej fasady. Taką technikę izolacji można zastosować zarówno przy budowaniu nowych budynków jak również przy modernizacji starych. Wentylowane elewacje można wykorzystywać zarówno w budynkach szkieletowych, murowanych jak i konstrukcji żelbetowych. Możliwości wyglądu elewacji przy wyborze takiej technologi są wyjątkowo swobodne. Fasady można wykańczać wieloma materiałami co pozwala puścić wodzę fantazji wielu projektantom. Najpopularniejsze materiały do wykończeń to między innymi: cegły, klinkier, terakota (gres), panele odwzorowane z kamienia, aluminiowe panele kompozytowe i wiele innych.

1 komentarz:

  1. Akurat dla mnie bardzo ważną opcją było to aby wiedzieć także komu najlepiej zlecić założenie klimatyzacji w moim domu. Uważam, że bardzo dobrą opcją jest skontaktowanie się z https://klimatyzacja-poznan.pl/ i ja również tak zrobiłam.

    OdpowiedzUsuń

/* KOD GOOGLE ANALYTICS */